Britania e Madhe vijon të japë alarmin për bandat dhe kriminelët shqiptarë, të cilët po “pushtojnë” Anglinë me aktivitetin e tyre kriminal.

Hetuesi i njohur i krimit, Wensley Clarkson, ka shpjeguar në libër aktivitetin e bandave të rrezikshme shqiptare, teksa shpjegon mënyrën se si këto banda po e shndërrojnë Anglinë jug-lindore në një pikë qendrore për krime.

Pjesë nga libri, publikuar nga “The Sun”:

Essex prej vitesh njihet si një zonë zjarri- por një fluks i bandave, zotërve të drogës dhe trafikantëve të seksit, e kanë shndërruar atë në vendin e krimit më të nxehtë në Evropë.

Të paktën 40,000 zuzarë nga Evropa Lindore kanë kapërcyer Kanalin, duke e kthyer qarkun – dhe Kentin fqinj – në strofulla të tmerrshme të krimit.

Ata kanë shkaktuar një vjedhje të armatosur në Qendrën Tregtare të Lakeside të Essex, janë shënuar vjedhje me armë, ndërsa, vetëm tetë milje larg, qendra e madhe Bluewater në Kent është bërë vendi i katërt më i madh i krimit në Angli dhe Uells.

Pretendimet e bujshme vijnë në një libër të ri nga hetuesi i mirënjohur i krimit Wensley Clarkson. Ai thotë se shqiptarët po kontrollojnë punëtoret e seksit në Jug-Lindje, madje duke përdorur një kontenier anijeje si dhomë torturash. Të mërkurën, The Sun raportoi sesi statistikat e Agjencisë Kombëtare të Krimit tregojnë se një në dhjetë të burgosur të huaj në burgjet tona tani është shqiptar. Tani ne mund të zbulojmë se si bandat prej andej e kanë shndërruar Kryqëzimin Dartford në një hyrje të krimit me vlerë miliarda paund.

Në libër, një baron droge shqiptar, zbulon:- “Britania është më e pasur se shumica e vendeve të tjera dhe [është] lehtë të fitosh para të mëdha këtu.” Essex tani është strehë për mashtruesit e Evropës Lindore.

Një kontrabandist droge thotë: – “Është vendi i përsosur për të treguar drogë, për të gjithë këta gangsterë të huaj. Ata mund të shesin drogërat e tyre, të drejtojnë bordelet e tyre dhe të pastrojnë të gjitha paratë e tyre të ndyra këtu.”

Kryqëzimi Dartford ka evoluar “në një portë kryesore për nëntokën në Mbretërinë e Bashkuar”, thotë Clarkson.

Ai shton: -Duke lidhur Kentin dhe Essex-in, sigurohet një treg i gjerë për drogën, në cepin më të pasur të Anglisë.

Ndërkohë, Tilbury Docks në Essex është porti më i madh i Thames, që përpunon 200,000 kontejnerë transporti çdo vit.

Fluksi i fundit i kriminelëve mundi të gjurmohej në vitin 2012, kur bandat e Evropës Lindore bashkuan forcat për të synuar qendrat tregtare pranë kryqëzimit të Dartford. ‘Sulmi’ i tyre i parë ishte në Lakeside, kur një bandë rumune, e armatosur me një sëpatë dhe çekiç, vodhi një dyqan argjendarie Goldsmiths të më shumë se 30 orëve Breitling, Cartier dhe Rolex me vlerë gati 170,000 mijë paund.

Të nesërmen, bastisësit vodhën 1,2 milion sende nga një dyqan argjendarie në Blueëater. Të paktën gjashtë grabitje të mëtejshme në dy qendrat tregtare kanë pasuar njëra-tjetrën. Në disa raste hajdutët dogjën automjete dhe goma për të penguar shërbimet e urgjencës.

Që atëherë, fluksi i kriminelëve të huaj vetëm është përshkallëzuar. Një kontakt nën botën e tij i thotë Clarkson: – Bluewater është shumë më e rrezikshme se Lakeside. Shumë më shumë njerëz të mashtruar e përdorin atë më shumë sesa Lakeside.

Kriminelët kanë evoluar dhe tani bandat skuterë-të udhëhequra nga një shef i krimit shqiptar-synojnë dyqanet e niveleve të larta. Në dhjetë vitet e kaluara, vlerësohet se qindra sulme janë kryer në Londër dhe Jug-Lindje

“Ata janë të pamëshirshëm,” thotë një detektiv. Ata shkatërrojnë rrugën e tyre në një dyqan dhe brenda dy minutash ata janë zhdukur. Ndonjëherë ata madje kanë back-up në automjete 4 × 4.

“Ka një rrjet të madh të tyre. Ata shkojnë për grabitur orë me vlerë 400,000 £ dhe produkte të lehta si laptopë. Kriminelët shqiptarë kontrollojnë gjithashtu pjesën më të madhe të punonjësve të seksit.

Zëvendës oficerët e skuadrës në Scotland Yard vlerësojnë se ata drejtojnë më shumë se 75 përqind të bordellot e Mbretërisë së Bashkuar dhe aktivitetet e tyre kriminale në Soho të Londrës vetëm thuhet se kanë vlerë më shumë se 15 milion a në vit.

Clarkson tregon se si një kriminel shqiptar përdor kontejnerë të konvertuar, jo vetëm si bordello për punonjësit e seksit për të operuar brenda, por, gjithashtu, si dhomat e torturave për të frikësuar rivalët. Në fakt, në afërsi të vendkalimit Dartford në Essex, u identifikua një trafikant droge, i quajtur “Bari”.

Clarkson zbulon:- “Kishte kamxhikë që vareshin në mur.”

Ai u njoh me një grua në të 40-at e saj, të quajtur Tatiana.

Ai thotë: “Ajo ishte një mësuese profesioniste e S&M dhe gjithashtu punoi si torturuese kryesore e armiqve të nëndheshëm të Barit. Clarkson thotë se Bari i tha atij: “Tatiana i pëlqen të lëndojë njerëzit, kështu që kjo është kënaqësi për të.”

Kriminelët e huaj përdorin gjithashtu kontejnerë transport për të kontrabanduar gjithçka, nga droga deri tek paratë e pista.

Bari shtoi:- “Kontejnerët e transportit (janë a) shpikje e shkëlqyeshme. Ne nuk mund të ekzistonim në këtë vend pa to”.

Clarkson u takua me “Felicia”, e cila menaxhon një bordello në Londër.

Ajo mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në një pasaportë falsem në 2000 disa ditë pasi burri i saj, një gangster shqiptar, u vra në një sulm policie në kryeqytetin e Shqipërisë Tirana. Ajo thotë: “Më pëlqen këtu në Angli, është shumë më e sigurt se Shqipëria.

Ajo pretendon se shumë prej klientëve të saj në Londër janë gjyqtarë, policë, avokatë, politikanë, madje edhe një pjesë e vogël e aktorëve të famshëm të Hollivudit.

Bandat shqiptare gjithashtu kanë lëvizur në tregtinë e drogës.

Tregtarët në qendër të Londrës tani marrin punë të ashtuquajtura “të drejta” si një mbulesë për marrëdhëniet e tyre të brendshme.

Clarkson shton: “Në një fshat të thellë të Tiranës është një aeroport privat që thuhet se përmban më shumë avionë se kudo në Evropën Lindore.

Është përfolur se paratë e drogës, të fituara kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar janë përdorur për të paguar që i gjithë aeroporti të ndërtohej, sepse kriminelët e Evropës Lindore, donin që diku të fluturonin brenda dhe jashtë, pa ndonjë nga kufizimet e zakonshme të aeroportit dhe rutinat e sigurisë.”

Kriminelët kanë mbërritur gjithashtu nga Bullgaria dhe vitin e kaluar, një bandë e tillë besohej se kishte vjedhur më shumë se 3 milion £ nga makinat e parave të Mbretërisë së Bashkuar në vetëm disa ditë. /BW