Pas shpërthimit të virusit Ebola në Republikën Demokratike të Kongos, Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka deklaruar emergjencë botërore.

Ndërkohë, ditën e mërkurë një grup ekspertësh u takuan për të vendosur nëse përhapja e Ebolës duhej të shpallej emergjencë dhe shqetësim ndërkombëtar.

Ndërkaq, virusi është përhapur me shpejtësi për herë të parë në një zonë urbane në lindje të Kongos, përcjell Shekulli.

Ndërsa, këtë javë një prift që kishte kontakt me Ebola u identifikua teksa zbriste nga autobusi pasi kishte mbërritur nga Goma, një qytet me më shumë se 2 milionë banorë.

Organizata konfirmoi se ai ndërroi jetë.

“Është koha që bota të veprojë duke dyfishuar përpjekjet tona”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus kreu i OBSH.