Reklamimi dhe shumëllojshmëria e kozmetikës na inkurajojnë të besojmë se produktet e vetme efektive për flokët janë ato që shihen në raftet e dyqaneve të mëdhenj. Megjithatë, ka shumë produkte natyrale për të trajtuar flokët. Midis këtyre, pa dyshim është maska me aspirinë, e cila është e aftë të qetësojë ndryshimet e kokës dhe të stimulojë rritjen e flokëve.

Përfitimet e maskës së aspirinës

Aspirina është një nga analgjezikët dhe antikoagulantët më të përdorur gjerësisht në botë. Për këtë arsye, është shumë e zakonshme ta keni atë në kutinë e ilaçeve në shtëpinë tuaj. Mjekët e rekomandojnë atë për të luftuar dhimbjen dhe keqtrajtimin e përgjithshëm, përbërësi aktiv, acidi salicilik, redukton ndjeshëm rrezikun e sulmeve të zemrës dhe problemeve të qarkullimit të gjakut. Megjithatë, përveç të gjitha këtyre përfitimeve, ajo është përdorur për qëllime të ndryshme kozmetike që përfitojnë nga substancat që e përbëjnë atë.

Aspirina pastron thellë flokët dhe heq kërpudhat që shkaktojnë zbokthin dhe thatësinë. Aktivizon qarkullimin në lëkurën e kokës, duke rritur oksigjenimin qelizor për t’i bërë flokët të rriten pa vështirësi. Përveç kësaj, ajo ka një veprim exfoliating që ndihmon eliminimin e qelizave të vdekura për të përmirësuar thithjen e lëndëve ushqyese dhe për të forcuar folikulat.

Ja se si ta përgatisni maskën e aspirinës

Përbërësit:

-3 aspirina.

-3 lugë shampo (30 g).

Përgatitja:

Së pari, vendosni tre aspirinat në një enë dhe shtypini ato, duke i kthyer në pluhur. Më pas shtoni 3 lugë të shampos tuaj të zakonshme dhe përziheni me aspirinë derisa të merrni një masë homogjene. Pas kësaj lagni flokët dhe aplikojeni produktin në gjithë gjatësinë e tij. Lëreni të veprojë për 5 minuta dhe lajeni si zakonisht.

Kujdes: Efektet e këtyre trajtimeve me aspirinë mund të ndryshojnë nga personi në person. Në një javë ju do të vini re përfitimet e para, intensiteti do të varet nga lloji i flokëve dhe zakonet e jetës. Për të marrë rezultatet më të mira, ju sugjerojmë ta përsërisni shpesh trajtimin dhe të rritni konsumin e ujit dhe ushqimeve të pasura me biotinë, vitaminë E dhe proteina.

Për më tepër, për të shmangur reagimet e mundshme alergjike është e rëndësishme ta testoni produktin në një pjesë të kokës para se ta zbatoni në gjithë kokën. Nëse ndjeni acarim ose kruajtje, shmangni përdorimin e saj.

Loading...