Presidenti Ilir Meta paralajmëron tërmet. Në një letër me të cilën i drejtohet i shqetësuar kryeministrit Edi Rama, ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, kreu i shtetit thotë se sipas një sizmiologu të vjetër grek, Ballkani do të goditet nga tërmet i fuqishëm apokaliptik. Meta i kërkon llogari qeverisë për masat e marra dhe kërkon informacion mbi situatën.

]