Ka përfunduar finalja e madhe e Wimbledonit në tenis.

Tenisti serb, Novak Djokovic ka fituar finalen e madhe ndaj Rodger Federer, në një duel që zgjati plot 5 orë.

Serbi fitoi me shifrat 3:2 (7:6, 1:6, 7:6, 4:6 dhe 7:6).