Një byrek pa gluten është një produkt super i shkëlqyer i pasuruar me aroma dhe shije të farave të, kungujve dhe lulediellit.

Si ta përgatisim:

Presim gjalpin në kuba të vegjël dhe e përziejmë me miell misri, fara dhe kripë.

Shtojmë vezët dhe me gishta fillojmë ta gatuajmë përmbajtjen.

Nëse është e nevojshme, shtoni disa pika ujë të ftohtë. E mbështjellim masën me një qese plastmasi dhe e lemë në frigorifer për 30 minuta.

Përhapeni brumin mbi një fletë letre pergamene. Ngrejmë pak skajet. E pjekim në një furrë të nxehur në 180 gradë për rreth 25 minuta. Pastaj e heqim nga furra dhe e lemë të ftohet.

Ndërkohë lani asparagun dhe ndani kokën e trye nga pjesa tjetër. I vendosim në ujë të kripur derisa të zbuten dhe i ziejmë për pak.

Në një enë përziejmë, krem ??kosi, mustardë dhe një lugë gjelle vaj ulliri. Masën e shtrojmë mbi petën e pjekur dhe sipër vendosim asparagët./SYRI.NET/

Image

Loading...