Përfaqësuesja e Maqedonisë në futboll përjetoi disfatën e dytë me radhë në eliminatoret e “Euro 2020”. Austria me plot meritë arkëtoi 3 pikët, pasi mundi Maqedoninë me 4-1, duke shënuar 5 gola (një autogol).

Pas presionit fillestar të Austrisë, e cila kishte iniciativën dhe disa raste ideale (mbrojtje fantastike të portierit Stole Dimitrevskit), Maqedonia kaloi e para në epërsi në minutën e 18-të falë autogolit të myasfirëve.

Një mosmarrëveshje mes mbrojtjesit Hintereger dhe portierit Lindner, ndërsa topi përfundoi në rrjetën e Austrisë.

Mirëpo gëzimi i Maqedonisë zgjati vetëm 20 minuta pasi që në anën tjetër Lazaro arriti të barazojë shifrat në 1-1. Maqedonia në këtë periudhë kohore kishte rast ideal përmes Pandevit, ndërsa Nestorovski godet shtyllën.

Në pjesën e dytë ishte një storje tjetër , pasi që Austria diktonte tempo dhe kijoi disa raste para se të merr penaltinë në mintën e 62-të. Arnautoviq ishte i sigurtë dhe solli në epërsi kombëtaren e Austrisë me 2-1.

Maqedonia bëri të gjitha ndrrimet , duke sjellë në lojë Ristevskin, Radeskin dhe Hasanin, mirëpo mysafirët vazhduan me tempon e njëjtë dhe në minutën e 82-të erdhi goditja e tretë në portën e Dimitrovskit, ndërsa autor ishte sërisht Arnautoviq.

Vetëm 3 minuta më vonë, një kundërsulm i shpejtë i mysafirëve dhe në fund , falë devijimit të Bejtullait, topi përfundon në rrjetë për 4-1.

Loading...