Prodhuesi italian planifikon një elektrifikim të pjesshëm të modeleve të tij në të ardhmen, por nuk dëshiron të heqë dorë nga motorët klasikë me djegie të brendshme.

Ndërsa disa prodhues të makinave luksoze sportive dhe makina GT, si Porsche dhe Aston Martin, po punojnë në modelet e pastra elektrike, Maserati është i vendosur të mbajë motorët me benzinë në makinat e tij.

“Ne jemi një markë e tillë e makinave që thjesht kanë nevojë për motorë me djegie të brendshme, pasi modelet tona duhet të mbajnë këtë emocion të papërpunuar në vetvete”, tha kreu i Maseratit në SHBA, Al Gardner.

Prodhuesi italian aktualisht është i tronditur nga kriza, pasi shitjet e makinave të kësaj marke janë në rënie, pavarësisht faktit se për herë të parë në historinë e saj ka përfshirë një model SUV – Levante.

Maserati gjithashtu ka dy sedane sportive luksoze – Quattroporte dhe Ghibli, si dhe një GranTurismo e fuqishme, por tashmë e përkohshme.

Kompania ka në plan të rifreskojë ofertën me futjen e modeleve të reja, si dhe sistemin hidraulik të vozitjes, si dhe hibride plug-in. Ato përfshijnë një model të ri sportiv që do të debutojë në Panairin e veturave në Gjenevë më 2020, si dhe SUV i ri në vitin 2022.