Sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero, nuk pajtohet me mendimin e shumicës, se bashkatdhetari i tij Lionel Messi duhet ta fitojë Topin e Artë këtë vit, duke këmbëngulur se trofeu më i çmueshëm individual duhet të shkojë te një futbollist fitues i Ligës së Kampionëve.

Vitin e kaluar, Ronaldo dhe Messi dështuan ta fitojnë Topin e Artë për herë të parë pas nje dekade, pasi ai i shkoi fituesit të Ligës së Kampionëve me Real Madridin atë sezon dhe finalistit të Kupës së Botës me Kroacinë, Luka Modricit, transmeton Gazeta Express.

Sipas argjentinasit, është një kusht i qartë i cili duhet ta përcaktojë fituesin e Topit të Artë, trofeu i Ligës së Kampionëve.

Messi shihet si favorit i fortë për ta fituar këtë çmim për herë të gjashtë në karrierë për shkak të statistikave tejet mbresëlënëse individuale. 31-vjeçari dhe Barcelona e tij u eliminuan në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe ky mund të jetë një minus i madh në tentimin e tij për ta fituar Topin e Artë.

Megjithatë, Messi e ka fituar përsëri La Ligën, është në finale të Kupës së Mbretit dhe praktikisht është fitues i Këpucës së Artë në tri fronte, La Liga, Ligën e Kampionëve dhe Evropë.

“Mendoj se fituesi i Topit të Artë duhet të jetë në finale të Ligës së Kampionëve”, tha Aguero.

Sipas mendimit të Agueros, Topin e Artë duhet ta fitojë njëri prej futbollistëve të Liverpoolit apo Tottenhamit, finalistëve të sivjetmë të Ligës së Kampionëve.

Të barabartë në relacion me të gjithë

Ndihmojmë qytetarët që në mënyrë më të lehtë ti realizojnë të drejtat dhe liritë e tyre.Avokati i Popullit është organ i pavarur i përcaktuar me Kushtetutë i cili i promovon dhe  mbron të drejtat kushtetuese dhe ligjore të qytetarëve…
Më tepër
Loading...