Toyota po hyn në segmentin evropian të automjeteve kompakt me një model tërësisht të ri – Proace City, krijuar në bashkëpunim me grupin francez PSA.

Prodhuesi japonez prezantoi furgonin e ri multi-funksional – në një version të mallrave dhe pasagjerëve, e cila është e mbushur kryesisht me Peugeot Partner (Rifter) / Citroën Berlingo / Opel Combo.

Në shikim të parë tashmë është e dukshme se dizajni i Proace City është i ngjashëm me tre të lartpërmendurat dhe Toyota do të prodhohet në të njëjtën fabrikë në Vigo spanjolle, ku po prodhohen Rifter dhe Berlingo.

Toyota Proace City do të prezantohet para publikut më 30 prill në një panair automjetesh në Birmingem, Angli.

Konsumatorët do të jenë në gjendje të zgjedhin midis motorëve të benzinës dhe naftës me fuqi 75 deri 130 kuaj fuqi, transmeton KosovaPress.

Toyota Proace City do të pajiset me sistemet e asistencës së shoferit, si sistemi i para-përplasjes, asistenti për shenja të rrugës, Cruise Control dhe një sistem që zbulon shenjat e lodhjes së shoferit.

Proace City arrin në tregun evropian në fillim të vitit 2020.

Loading...