Pothuajse dy javë më parë, forcat lindore të Libisë, aleatë me një qeveri paralele, filluan një përparim në Tripoli, të mbajtur nga administrata e njohur ndërkombëtarisht, duke thelluar kaosin në vend që nga përmbysja e Muamar Gadafit në vitin 2011, shkruan Reuters, përcjell “Bota sot”.

Fronti nuk është zhvendosur për ditë, pasi grupet e armatosura që mbështesin qeverinë e mbështetur nga U.N. në kryeqytetin e Libisë perëndimore kanë luftuar përsëri.

Por sulmet ajrore dhe granatimet kanë goditur infrastrukturën civile dhe shtëpitë e banimit, veçanërisht në jug të kryeqytetit ku forcat lindore po përpiqen të shtyjnë mbrojtjen e qeverisë.

Agjencia humanitare e OKB-së OCHA tha se synimi i objekteve civile ishte një shkelje e së drejtës ndërkombëtare humanitare.

Misioni i U.N. Libia UNSMIL gjithashtu paralajmëroi në një deklaratë se “bombardimet e shkollave, spitaleve, ambulancave dhe zonave civile janë të ndaluara rreptësisht”, duke shtuar se po dokumentonte raste të tilla për Këshillin e Sigurimit të U.N.

Një shkollë u godit të shtunën në një sulm ajror që fajësohet për forcat lindore të vetë ushtrisë së Libisë (LNA), thanë zyrtarët e Tripolit.

Dy raketa gjithashtu goditën depot e ministrisë së arsimit të shtunën vonë, duke shkatërruar 3.1 milionë libra shkollorë, tha një zyrtar në qeverinë e Tripolit për Reuters.

OCHA tha në një cicërimë 5 milionë libra dhe rezultatet e provimeve kombëtare ishin shkatërruar.

Në një tjetër incident, gazetarët e Reuters filmuan të hënën një bllok rezidencial në Tripoli jugor, i cili u godit nga të paktën një raketë. Disa familje ishin brenda gjatë grevës, por u arratisën nga barra të padëmshme disa plagë të vogla.

Këpucët e fëmijëve, buka dhe mbetjet e raketave ishin në dyshemenë e shtëpisë së dëmtuar. Dhoma e një fëmije mbijetoi pa dëmtuar.

Të dyja palët kanë fajësuar njëri-tjetrin për granatimet e zonave të banuara.

Më shumë se 18,000 njerëz janë zhvendosur nga luftimet, 2,500 vetëm në 24 orët e fundit, tha agjencia e migracionit U.N.

Rreth 150 njerëz, kryesisht luftëtarë, janë vrarë, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë. Më shumë se 600 vetë janë plagosur.

Ofenzioni i papritur nga komandanti lindor Khalifa Haftar çoi në shtyrjen e një konference kombëtare të U.N., planifikuar shumë përpara përparimit të tij, që kishte për qëllim të sillte të dyja palët së bashku për të planifikuar një zgjedhje dhe për t’i dhënë fund trazirave.

Asnjë datë e re nuk është caktuar ende pasi nuk ka shenja të përfundimit të luftimeve.

Haftar ka thënë gjatë se misioni i tij i deklaruar është rivendosja e rendit në Afrikën të veriut.

Loading...