Kafja dhe kakaoja pluhur janë burime të pasura antioksidantësh dhe zvogëlojnë fryrjet në gjithë fytyrën. Kokrrat e bluara të kafes gjithashtu janë një pastrues i shkëlqyer dhe ndihmojnë për të larguar qelizat e vdekura, ndërkohë që tkurrin poret dhe largojnë yndyrën e tepërt.

Kjo recetë kërkon qumësht dhe mjaltë, të cilët, i kthejnë lagështinë fytyrës. Maska aplikohet kryesisht kur lëkura ka humbur freskinë dhe shkëlqimin.

Përbërësit:

-2 lugë gjelle kafe e bluar (ose llumin e kafes turke)

-2 lugë gjelle pluhur kakao

-1 lugë gjelle mjaltë

-2 lugë gjelle qumësht i paskremuar. Mund ta zëvendësoni dhe me ujë ose qumësht bajameje nëse dëshironi

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit në një enë të vogël derisa të krijojnë një masë homogjene. Aplikojeni në fytyrë duke e mesazhuar atë. Lëreni të veprojë për 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë!

Loading...