Atletico Madridi do e pres në shtëpi rivalin e qytetit, Real Madridi në ndeshjen e kthimit, ku ndeshja do të zhvillohet më 9 shkurt.

Skuadra e Diego Simeones është në pozitën e dytë me 38 pikë, pesë më pas se Barcelona në krye dhe pesë më shumë se Reali në pozitën e katërt,

 

Dy skuadrat në ndeshjen e parë të këtij stinori barazuan pa gola.

Ndërsa para se të fillonte ky stinor, Atleti e mposhti Real Madridin në finalen e UEFA Super Cup me rezultatin 4-2