Serbia sot priti presidentin rus, Vladimir Putin të cilit dhuroi një një këlysh tre muajsh i Sharrit.

Dhurata e Vuçiq për homologun e tij është një këlysh tre muajsh i Sharrit, i cili rritet në territorin e Kosovës, prej nga edhe mban emrin.

“Këlyshi ka shtatë gjenerata prapa dhe bëhet fjalën për racën tonë më të vjetër autoktone, e dihet që presidenti Putin i do pikërisht këto raca”, ka thënë një burim i presidencës për gazetën Blic.

Vlen të theksohet se qeni i Sharrit është racë autoktone ilire..