Presidenti rus Vladimir Putin e kreu dhe këtë vit ritualin e tij të zhytjes në ujë të akullt, duke bërë më parë kryqin. Presidenti rus e bëri këtë në Podmoskovlje.

Vitin e kaluar, në Epiphany, Putini u zhyt në ujërat e akullta të liqenit Seliger në veri të Moskës.

Ndërsa Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus, tha në atë kohë se Putin për herë të parë ndoqi një pjesë të liturgjisë dhe pastaj u zhyt në liqen.

Ky tabiat i Putinit është një shfaqje ekzibicioniste, si një përzierje e fetares me politiken.