A po kërkoni mënyra praktike për të mposhtur puçrrat? Këtu ju pesë zgjidhje të efektshme dhe të gjitha natyrale për të luftuar aknet, mbi të gjitha shumë ekonomike për xhepin tuaj!

Mjetet natyrale, veçanërisht ato të bëra në shtëpi, mund të na ndihmojë të fitojmë luftën e përjetshme kundër puçrrave në fytyrë. Për shkaqe të ndryshme, nga stresi tek një ushqim jo i shëndetshëm, imagjinoni një puçërr në fytyrë përpara një takimi të rëndësishëm?

Mos u frikësoni! Nuk ka nevojë të nxitoni drejt barnatores apo të vendosni pastë dhëmbësh në to (mit i vjetër ky që duhet rrëzuar).

Me mjetet juridike natyrale që ne sugjerojmë, thjesht falë dobisë së madhe që kanë përbërësit e tyre, që praktikisht i gjeni në kuzhinë, ju mund të shpëtoni përgjithmonë nga aknet. Ja cilat janë ato!

Limoni

Është një zgjidhje e shkëlqyer e natyrshme kundër puçrrave, për shkak të aciditetit të tij! Lëngu i tij ka fuqinë për të ri-balancuar pH e lëkurës. Si? Forcon poret dhe nxit eliminimin e baktereve, duke shmangur përhapjen e infeksioneve.

Ju mund të lyeni me feta limoni fytyrën, ose mënyra më e mirë është të hidhni disa pika lëng limoni në një top pambuku dhe ta aplikoni mbi puçërr pa u shqetësuar. Kini kujdes, mos abuzoni! Mos përdorni këto zgjidhje më shumë se dy herë në javë!

Sodë buke

Provohet se është njësoj efektiv në luftën kundër akneve! Duke e përzier me një lugë çaji ujë, pastaj vendoseni në fytyrën tuaj, mbajeni për 15 minuta dhe më pas mund ta pini me ujë të ngrohtë si lëng këtë përzierje. Është fantastike!

Hudhra

Natyrisht, ideja e vendosjes së hudhrave në fytyrë nuk është saktësisht diçka e mirë, por është mjaft e efektshme! Hudhra përmban alicinë, e cila ka veti të mrekullueshme antibakteriale. Pas pastrimit të plotë të fytyrës me ujë të ngrohtë për të hapur poret, të fërkoni puçrrat me thelpinj hudhrash.

Ky ‘operacion’ duhet të përsëritet disa herë në ditë për të pastruar lëkurën siç duhet. Dhe mos harroni se edhe nëse e hani hudhrën, ju ndihmoni në mirëqenien e lëkurës suaj! Një sakrificë e vogël dhe ju do të shihni rezultatet.

Kosi

Një tjetër ilaç që e gjeni në shtëpi për puçrrat është kosi. Natyrisht ne po flasim për atë të bardhë, të freskët dhe organik. E keni tashmë në frigorifer? Vendosni një maskë me kos në fytyrë për 15 minuta, pastaj pini një gotë ujë të ngrohtë.

Përsëriteni një herë në javë këtë ritual dhe lëkura juaj do t’ju falënderojë. Kosi, në të vërtetë, është i pasur me vitaminë A, e dobishme për rigjenerimin e indeve.

Uthulla e bardhë

Është një ilaç natyral dhe i bërë në shtëpi kundër puçrrave, në sajë të vetive të forta pastruese dhe anti-inflamatore.

Thjesht derdhni disa pika uthull të bardhë në një top pambuku dhe pastaj aplikojeni atë nëpër puçrra për disa minuta, me një presion të vogël. Shpëlajeni më pas me ujë të ngrohtë dhe efektet do të jenë të dukshme brenda pak orësh.