Rusia ka provokuar në mënyrë të rrezikshme ushtritë e NATO’s që po zhvillojnë stërvitjen më të madhe ushtarake në Norvegji që prej luftës së ftohtë. Kremlini ka dërguar dy avionë luftarakë për të survejuar një flotë amerikane.

Një avion zbulues rus Tu-142 fluturoi afër një anije të flotës amerikane që mori pjesë në stërvitjet mbresëlënëse të NATO’s në Norvegji. Kjo është raportuar nga Russia Today, e cila publikoi edhe imazhin e avionit që fluturonte mbi anije.

Tupolev u shfaq në qiell kur marinsat në bordin e USS Mount Whitney, anije e flotës së gjashtë amerikane, u mblodhën në urë për një fotografi të grupit. Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se dy avionë anti-nëndetës Tu-142 kryen një fluturim të planifikuar në ujërat neutrale të Detit Norvegjez. Aeroplanët luftarakë më pas u kthye në bazën ajrore në rajonin Vologda të Rusisë.

Fluturimi, i cili alarmoi SHBA’të, ndodhi ndërsa ushtrimet më të mëdha ushtarake të NATO’s që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë ishin në proces.

Një demonstrim i solidariteti midis aleatëve përpara Rusisë fqinje, e cila e denoncoi atë duke i përkufizuar ushtrimet si “antiruse”.

Përafërsisht 50,000 ushtarë, 10,000 automjete, 65 anije dhe 250 avionë nga 31 vende janë përfshirë në manovrat, të quajtura ‘Trident Juncture 18’ dhe do të zgjasin deri më 7 nëntor.

Qëllimi është të trajnojë Aleancën Atlantike për të dërguar përforcime në një nga anëtarët e saj në rast të agresionit.

“Gjendja e sigurisë në Evropë është përkeqësuar ndjeshëm në vitet e fundit”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg, duke shtuar se “Trident Juncture” dërgon një mesazh të qartë për vendet tona dhe për çdo kundërshtar të mundshëm: NATO nuk kërkon përplasje por do të jetë gati për të mbrojtur të gjithë aleatët kundër çdo kërcënimi “.

Nëse Stoltenberg nuk e cakton zyrtarisht një “kundërshtar potencial”, Rusia është në mendjen e të gjithëve, pasi tregon fuqinë e saj ushtarake dhe ndan kufirin me 198 kilometra me Norvegjinë.

Dhe pjesa lindore e Ukrainës destabilizohet nga aktivitetet separatiste pro-ruse, të cilat sipas Kievit dhe perëndimorët mbështeten nga Moska, pavarësisht nga mohimet e Kremlinit.