Ernesto Valverde arriti që të binte Lionel Messi se paraqitja e tij kundër Interit të martën do të ishte një rrezik i panevojshëm dhe se takimi në stadiumin Giuseppe Meazza dhe se pushimi ishte privilegj për të për shkak të situatës së Barcelonës në Grupin B

Argjentinasi u bind me argumentin se ndeshja e së dielës kundër Real Betisit në La Liga është më re rëndësishme dhe se nuk do të ishte befasi që numri 10 i tyre të paraqitet

26 goditje por vetëm një gol

Statistikat e Barcelonës pa yllin e tyre mund të jenë pozitive por ende ka disa mungesa në kualitet kur ai mungon, sidomos në konvertimin e golave.

Samir Handanovic e pati të pamundur që të priste goditjen e Malcom edhe pse më parë Barcelona nuk arriste ta mposhte atë, kurse me Messi në fushë vështirë të imagjinohet se si do të ishte kjo gjë.

Lojtarët luftojnë për kauza

Lojtarët periferik u rritën me mungesën e Messi, çuditërisht ishte Rafinha i cili shënoi golin e parë kundër Interit, barazimi ishte shokues kurse Malcom shënoi në ndeshjen e dytë.

Solidariteti i Barcelonës dhe Suarez ende është Suarez

Nëse dy gjëra janë konfirmuar në mungesën e Messi është aftësia e skuadrës për të rritur nivelin atëherë kur është nevoja dhe se Luis Suarez mbetet një sulmues fenomenal.

Kolektivisht, skuadra luajti më mirë se tërë sezonin dhe Suarez dha kontributin e tij më të madh kur ai u ftua në aksion, duke shënuar tre gola kundër Real Madridit.

 

Loading...