Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka shpëtuar qeverinë e tij, në një kohë që dy ministra të ekzekutivit janë tërhequr nga vendimi për të dhënë dorëheqjen.

Ministri i Ekonomisë u shpreh se dëshironte të besonte ende në premtimet e Netanyaha për sigurinë në vend.

Është shënuar një kthesë e rëndësishme në krizën e qeverisë izraelite,Naftali Bennett
e Aielet Shaked, ministra të “Pishtarit Hebre” vendosën të mos japin dorëheqjen dhe t’i japin besim ndryshimit që kryeministri Beniamin Netaniau ka premtuar në fushën e sigurisë.

Në një konferencë të papritur për shtyp, ministri Benet theksoi se kishte vendosur të tërhiqte ultimatumin e tij, pasi kishte dëgjuar deklaratën e një dite më parë të kryeministrit Netaniahu.

Ministri izraelit i Ekonomisë dhe i Shërbimeve Fetare, Benet kërcënoi se do të jepte dorëhqejen pas marrëveshjes së arritur me Hezbollah në Rripin e Gazës. Me këtë tërheqje, qeveria aktuale e kryeministrit Netanyahu ka ende mazhorancën në parlamentin e vendit, si dhe janë shmangur zgjedhjet e parakohshme.