Mëlçia është një organet më të rëndësishme në trupin e njeriut, dhe shpesh ajo bëhet shkak për sëmundjet e rënda apo dhe ndarjet e parakohshme nga jeta.

Ushqimet që ne konsumojmë apo pijet alkoolike e dëmtojnë në masë mëlçinë, për këtë arsye ekspertët rekomandojnë një sërë ushqimesh për pastrimin e saj.

Ja çfarë duhet të hani për të pastruar mëlçinë:

Perimet jeshile

Hudhra

Limoni

Grejpfruti

Shafrani Indisë

Brokoli

Avokado

Boronica.