Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, sot dhe nesër do të merr pjesë në vizitë pune në Republikën e Turqisë, me rastin e Samitit të 9 të Bosforit.

Siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, Ivanov do të mbajë fjalim në hapjen e samitit ku tema kryesore do të jetë “Paqa dhe zhvillimi për të gjithë”.

Në kuadër të vizitës në Turqi, Ivanov do ta vizitojë qytetin e Bursës, ku edhe është paraparë të mbajë ligjëratë në Universitetin “Uludag”.