Dy persona kanë mbetur të vdekur pas shembjes së një pjese të ndërtesës “Amazon Fulfillment Center” në qytetin juglindor të Baltimores, shkruan CNN.

Zëdhënësi i Departamentit të Zjarrfikësve të Baltimore, Roman Clark, tha se pajisjet e termo-imazhit po përdoreshin për të përcaktuar nëse dikush tjetër mund të binte brenda.

Njëri nga të vdekurit ata u gjetën të vdekur ishte mashkull i rritur.

Brandon McBrid, punonjës në ndërtesën e rrënuar në atë kohë, e përshkroi kaosin kur u rrëzua ndërtesa.

“Unë isha duke qëndruar brenda ndërtesës dhe isha duke folur me një person, dhe unë shkova në anën e majtë të ndërtesës dhe ai shkoi në të djathtë, dhe papritmas, ne vetëm kemi dëgjuar zhurmë të lartë”, tha McBride.

“Duket sikur bombardimet po binin kudo. E gjithë ana e ndërtesës po rrëzohej”, shtoi ai.

Moti i rëndë erdhi nëpër zonën e Baltimores natën e së premtes, por zyrtarët e zjarrfiksave nuk kanë përcaktuar ndonjë shkak që mund të ketë bërë që ndërtesa të shembet.

“Shiu derdhej kudo, të gjitha paketat ishin lagur. Ishte e pabesueshme”, përfundoi dëshmitari.