Gazetari dhe analisti nga Shqipëria Mero Baze ka reaguar pas vendimit të fundit të Presidentit Meta për të mos dekretuar Ministrin e ri të brendshëm, shkruan Fakte. Baze madje ka krahasuar Metën me presidentin maqedonas Gjorge Ivanov, i cili gjithashtu ka stopuar projektet qeveritare për gjuhën shqipe dhe marrëveshjen me Greqinë për emrin.

Ky është postimi i Mero Bazes:

“Ilir Meta eshte praktikisht Ivanovi yne. Vetem ai nuk dekretonte mbledhjen e Kuvendit te ri, se kishte humbur Gruevski shumicen per qeverisje. Dhe ai e kishte bindje qe nuk bente Zaevi”- ka shkruar Baze.