Milan e pret sonte në San Siro, Genoan, një ndeshje kjo që do të luhej në javën e parë por që ishte shtyrë për më vonë

Në këtë ndeshje Milan pritet që të paraqitet me formacionin e tyre më të mirë, derisa atyre do ti mungojë Caldara për shkak të lëndimit.

Milan hynë në këtë ndeshje pas fitores dramatike kundër Sampdorias në vikend, në rast fitoreje Milan do ta kalonte Lazion dhe do të dilte e katërta më pikë në Serie A, më 18 pikë – sa Lazio-por me një golëdallim më të mirë.