Punëtorët e shpëtimit kanë marrë gjashtë kufoma nga deti ku një avion indonezian u rrëzua afër kryeqytetit Xhakarta të hënën 13 minuta pas ngritjes.

Fluturimi Lion Air JT 610 mbante 189 persona, duke përfshirë tre fëmijë, kur u zhduk nga radari gjatë një fluturimi të shkurtër nga Xhakarta në Pangkal Pinang në ishullin indonezian të Bangka, sipas Basarnas, agjencia kombëtare e kërkimit dhe shpëtimit e Indonezisë.- përcjell arbresh.info

Aeroplani, një Boeing 737 MAX 8 i ri, mbante 181 pasagjerë, si dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit të kabinës dhe dy pilot.Trupat e gjetura janë dërguar në një spital në Xhakarta në lindje, tha Bambang Suryo Aji, drejtor i operacioneve për Basarnas. Ai tha në një konferencë shtypi se punëtorët e shpëtimit kishin gjetur mbetjet që shfaqeshin si bisht i avionit.
Mbeturinat kryesore ende nuk ishin gjetur.Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit po punonin kundër valëve të larta dhe rrymave të forta, në një zonë që përfshin 150 milje detare, shtoi Aji.
Robotët nën ujë ishin duke u përdorur në përpjekjet e kërkimit.

Aeroplani kishte raportuar probleme një natë më parë në një fluturim nga Denpasar në Xhakarta, tha CEO i Lion Air, Edward Sirait për mediat lokale TV1 në një intervistë. Sirait tha se inxhinierët kishin kontrolluar dhe riparuar problemin dhe kishin raportuar se aeroplani ishte gati të fluturonte.

Fluturimi bëri një kërkesë për kontrollin e trafikut ajror për t’u kthyer në aeroport rreth 12 milje larg fluturimit, por nuk tregonte se kishte ndonjë emergjencë, tha zëdhënësi i AirNav Indonesia, agjencia që mbikqyrë navigacionin e trafikut ajror, për CNN.

Members of a rescue team line up body bags at the port in Tanjung Priok, North Jakarta, on October 29, 2018, after being recovered from the sea where Lion Air flight JT 610 crashed off the north coast earlier in the day. – A brand new Indonesian Lion Air plane carrying 189 passengers and crew crashed into the sea on October 29, officials said, moments after it had asked to be allowed to return to Jakarta. (Photo by RESMI MALAU / AFP) (Photo credit should read RESMI MALAU/AFP/Getty Images)
Translated from Indonesian by Microsoft
Currently SAR team Basarnas doing dives 90 degrees 05 ‘ dikoordinat 361 “S-107 degrees 06 ‘ 618” E for search for Lion Air plane that crashed in 610 JT waters Karawang in West Java.