Francesco Totti e ka goditur yllin e Juventusit Pavel Nedved në autobiografinë e tij duke e quajtur “një ankues që të trondit, një njeri që ju bën ta godisni grusht”.

Libri i legjendës së Romës, Une Capitano, që është lansuar për të shënuar ditëlindjen e tij të 42’të ku ka treguar se ai nuk ishte prapa kritikave për Luciano Spallettin ashtu sikurse ishte shkruar.

Ai kthehet pas në Botërorin e 2006 kur luante me Italinë kundër Republikës Çeke, e ku ai duhej të përballej me Nedvedin.

“atë ditë Nedved ishte në formë të mahnitshme dhe kjo më shkaktonte dhimbje sepse kurrë nuk do të rrija në një fushë më të”, ka shkruar Totti.

“Ai ishte një ankues që më trondiste. Ju ndërhyni lehtë në të dhe ai do të ulurojë në 10 metra. Ju nxit për t’ju goditur dhe kjo i tregon të gjitha. Pasi kemi thënë të gjitha, ai ishte shumë i mirë. Ai ishte aq i mirë në atë ndeshje sidomos në atë ndeshje, saqë Gigi u desh të bënte tri apo katër pritje të mëdha që ta mbante golin të paprekur”.

“Pasi i përsërita se e urrej atë si një lojtar dhe i tregova ndjenjat që nuk i kam ndërruar kurrë, duhet t’i jap atij kreditë që ishte shumë i mirë me mua kur u takuam jashtë shortimit për ligën e kampionëve në Monte Carlo”.

“Nedved erdhi te unë – dhe në atë moment po e bëjë debutimin tim në rolin e drejtorit – dhe me pyeti si ndihem pasi e kisha përfunduar karrierën time”.