Kohët e fundit, drithërat kanë marrë një reputacion të keq, sepse shumë njerëz mendojnë se, ato të shëndoshin, kjo për shkak të karbohidrateve që ato kanë.

Por mos u shqetësoni, ka menduar ky artikull për ju. Ne ju sjellim, 8 drithërat që duhet të hani, nëse doni të dobësoheni. Por keni edhe 3 të tjera që nuk duhet t’i konsumoni.

Drithërat që duhet të hani!

Tërshëra

Tërshëra është e lartë në avenanthramide, një antioksidant që mbron zemrën. Tërshëra njihet për aftësinë e saj për të thithur shumë ujë, që do të thotë se, ajo fryhet në stomak, duke ju ngopur shpejt.

Orizi kaf

Orizi kaf nuk ka aq shumë karbohidrate, sa i bardhi. Është i mbushur me antioksidantë, magnez, fosfor etj. Gjithashtu, është i ulët në yndyrë dhe i lartë në fibra.

Edhe thekëri është shumë i domosdoshëm, dhe ju bën punë për t’u dobësuar.

Elbi, është fantastik, jo vetëm për humbje peshe, por edhe për uljen e kolesterolit. Kur të shkoni në pazar, për të blerë elb, sigurohuni të merrni kokërrgjatë, jo të rrumbullakët, këshillon ky artikull

Hikrra ka më shumë proteina, se sa kanë drithërat e tjera. Është një burim i mirë proteinash, për vegjetarianët. I lartë në magnez, që është e rëndësishme, për rregullimin e presionit të gjakut.

Kuinoa, dhe hikrra janë të rëndësishme, për njerëzit që vuajnë nga intoleranca e glutenit. Ajo nuk është e lartë në kalori, dhe është e pasur me vitaminë B dhe omega-3.

Thjerrëzat janë të pasura në proteina, fibra dhe të ulëta në yndyra. Ka pak karbohidrate, që digjen shpejt, informon ky artikull.

Misri kokërr është shumë i shëndetshëm. Është i ulët në kalori.

Çfarë drithi nuk duhet të hani

Orizi i bardhë, gruri dhe kuskusi janë të larta në karbohidrate, kalori dhe ju shtojnë në peshë.