Rapsodi i njohur shqiptar, i famshëm për thurjen e këngëve patriotike, Hashim Shala ka ndërruar jetë.

Shumë vite me radhë, i ndjeri krijoi dhe kultivoi zhanrin e muzikës burimore folklorike,.

Shala ishte pjesëmarrës në shumë festivale të muzikës.

Ai ndërroi jetë në moshën 82-vjeçare,  ndërsa lajmi është bërë i ditur nga miku i tij Sevdi Malësia.

Varrimi i rapsodit bëhet nesër në ora 13.00

Hashim Shala u lind në Vërbofc të Drenicës në vitin 1936 nga një familje bujare me traditë kombëtare.