Moti në Maqedoni do të jetë i freskët dhe i ftohtë, gjatë ditës me diell dhe me vranësirave të vogla deri në mesatare. Pasdite vranësirat do të rriten, posaçërisht në pjesët jugore ku do të ketë kushte për reshje afatshkurtra lokale të shiut. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare nga drejtimi juglindor.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus tre deri në gjashtë, ndërsa ajo e ditës prej 19 e deri në 25 gradë.

Në Shkup mot do të jetë me diell, në mëngjes me vranësira të vogla, ndërsa pasdite me vranësira mesatare dhe me erë të lehtë deri në mesatare nga drejtimi juglindor. Temperatura e mëngjesit do të arrijë nga një e deri në  23 gradë.

Nga e shtuna pason periudhë e motit me vranësira të ndryshueshme me kushte për reshje lokale të shiut. Temperaturat e mëngjesit për shkak të vranësirave do të rriten, ndërsa ato të ditës do të jenë pa ndryshime më të mëdha.