Sonte në emisioni Pressing të udhëhequr nga Leonard Kërquki për herë të parë mysafir është deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Konjufca ka treguar se kush ishin personat e parë që kanë themeluar Vetëvendosjen.

“ Themelues të Vetëvendosjes janë Albin Kurti  e Liburn Aliu. Kurti e ka thirrë Aliun pasi edhe kanë qenë shok me herët. Tani ne tjerët kemi shku më vonë aty”, ka thënë Konjufca.

Ai thotë se së më vonë Vetëvendosje është shndërruar në parti, dhe kjo sipas tij, ka qenë ide e Albin Kurtit.

“ Shndërrimi i Lëvizës Vetëvendosje në parti politike ishte ide e Albinit”.