Pekini ka kërcënuar se Uashingtoni do të përballet me pasojat nëse nuk tërheq sanksionet e fundit të vendosura kundër Kinës lidhur me bashkëpunimin ushtarak me Rusinë, raporton Russia Today.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se SHBA duhet menjëherë të korrigjojë “gabimet” e saja para se të jetë tepër vonë ose të përballet me pasojat për vendimin.

SHBA vendosi sanksione ndaj ushtrisë kineze rreth blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër.

Ai thotë se blerjet e tilla bien ndesh me sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Moskën, të paraqitura mbi veprimet ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjen e dyshuar në politikën amerikane.

Kina kohët e fundit bleu 10 avionë luftarak Sukhoi Su-35 ruse dhe raketa S-400.

Pekini nuk u bashkua me sanksionet e vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë që nga viti 2014.

Marrëdhëniet midis SHBA dhe Rusisë u përkeqësuan me shpejtësi pasi Moska e aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014.