Kevin Spacey nuk do të ndiqet penalisht për një akuzë për sulm seksual që dyshohet se ndodhi në vitin 1992.

Zyra e Prokurorit të Rrethit të Los Anxhelosit tha se incidenti i pretenduar ishte jashtë statutit të kufizimeve të Kalifornisë.

Zyrtarët konfirmuan në prill se ishte duke u hetuar një pretendim që përfshinte Spacey.

Një rast tjetër lidhur me një ngjarje të dyshuar në vitin 2016 mbetet nën shqyrtim.

Një numër akuzash për sjellje të pahijshme seksuale janë bërë kundër fituesit të çmimit Oskar që nga nëntori i kaluar, kur ai u akuzua për sulm seksual nga aktori Anthony Rapp në vitin 1986.

Aktori u shpreh se nuk e kujtonte këtë ngjarje dhe kërkoi falje publikisht nëse kishte bërë diçka të pahijshme.

Ndërsa ka mohuar tërësisht akuzat që dolën më vonë.

Policia në Londër po heton gjashtë raste penale kundër tij.

Akuzat nga Spacey bënë që ai të shkarkohej nga roli i tij në seritë e ‘House of Cards’ të Netflix dhe u zëvendësua nga një aktor tjetër në filmin All the Money in the World.

Muajin e kaluar në një film ku ai u shfaq, Billionaire Boys Club, mori një rekord shumë të ulët fitimesh prej 126 dollarë në natën e tij të parë në kinematë amerikane.

Prokurorët në Los Angeles thënë gjithashtu se nuk do të ngrejnë akuza ndaj aktorit Steven Seagal dhe yllit komedian Anthony Anderson mbi dy akuza të tjera sulme seksuale.

Akuzat kundër Seagalit në vitin 1993 nuk i përkisnin statutit të kufizimeve, ndërkohë që akuzuesi i Anderson nuk pranoi të intervistohej.

Image