25 vjeçari është larguar nga Kombëtarja e SHBA, duke qenë golashënuesi më i mirë i saj dhe i vetmi amerikan që ka shënuar në tre Botëror për Amerikën

Clint Dempsey është pensionuar nga futbolli profesionist, me 35 vjeçarin dhe Seattle Sounders që kanë zyrtarizuar këtë lëvizje të tij te mërkurën.

Dempsey largohet nga futbolli si një nga legjendat e këtij sporti në SHBA, derisa ai është i vetmi amerikan që ka shënuar në të tri Botërore rend për SHBA (2006, 2010, 2014).

Pasi kishte bërë paraqitjen e parë në nëntor te 2004 duke pasur një sezon shumë të mirë me Neë England Revolution, Dempsey vazhdojë duke bërë 141 paraqitje për vendin e tij, më i miri në të gjitha kohët, derisa ka shënuar 57 gola, po aq sa ka shënuar Landon Donovan.

Ai është shpallur tri herë futbollisti më i mirë i Amerikës tri herë