Tërmet prej 5.4 shkallëve Rihter sot në orën 9:12, është ndjerë në territorin e Greqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nga Observatori Seizmologjik pranë Fakultetit Matematiko Natyror në Shkup duke ju referuar mediave greke, njoftojnë se epiqendra e tërmetit ka qenë në qytetet Trikala dhe Larisa në Greqinë Qendrore, ndërsa dridhja është ndjerë edhe në pjesën jugperëndimore të Maqedonisë me intensitet prej 3 shkallëve sipas shkallës markoseizmike evropiane.

Ndërsa sipas faqes së internetit të Institutit Gjeologjik Amerikan, tërmeti është ndjerë edhe në Shqipëri.

Për momentin nuk ka informacione për dëme eventuale.