“Kam qarë e bërtitur me atë që mësova se po na ndodhte. Ekuipazhi shpërndante ujë dhe xhaketa shpëtimi”.

Kështu e përshkruan një nga pasagjeret e tragetit “Eleftherios Venizelos”, i cili u përfshi nga flakët gjatë natës për “Protothema”, situaten e krijuar aty te panikut dhe frikes.

“Në ishim në panik pasi pamë tymin, por bëmë durim, derisa arritën të dilnim të gjithë mirë. Ekuipazhi bëri gjithçka që mundi për të na ndihmuar”, tha ajo. Në mesnatë, trageti me 875 pasagjerë u perfshi nga flaket, shkaku i te cilave mbetet ende i papërcaktuar, ndërsa lundronte ne detin Egje.