Katër qytetarë nga Dibra e Maqedonisë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksident që ka ndodhur në segmentin e Rrugës së Arbërit në vendin e quajtur Vajkal.

Sipas policisë një automjet Citroen me targa të Maqedonisë SU 324 SB, e cila po udhëtonte drejt Tiranës ka dalë nga rruga dhe si pasojë u plagosën rëndë 4 persona që ndodheshin në makinë.

Sipas policisë, e cila ka shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes, shkak i aksidentit mendohet të këtë qenë shpejtësia e madhe e drejtuesit të automjetit.

Aksidenti ka ndodhur pikërisht në vendin ku është dëmtuar edhe rruga e Arberit, si pasojë e levizjes së tokës.

Të aksidentuarit ndodhen në spitalin e Bulqizës, ku dy prej tyre janë nisur me ambulancë në drejtim të Spitalit Ushtarak për mjekim më të specializuar.

Po punohet për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.