Ka ngjallur ironi në rrjetet sociale veshja e zgjedhur nga Melania Trump për një iniciativë në kopshtin e East Wing (ndërtesa që pret zyrtarët e presidentit amerikan) në Shtëpinë e Bardhë.

Zonja e parë e Amerikës është prezantuar në fakt me taka të larta dhe fund me lule për këtë rast, gjatë së cilës ish modelja me origjinë sllovene, me lopatë në dorë ka mbjellë një pemë në zonë.

Bëhet fjalë për një pemë lisi nga Dwight David Eisenhoëer, një pemë shumë e kërkuar në kopsht nga Jaqueline Kennedy.

Prezent kanë qenë edhe Mary Jean Eisenhower, mbesa e presidentit të 34 amerikan dhe Richard Emory Gatchell, nipi i James Monroe. Ceremonia ishte organizuar në White House Historical Association Presidential Sites Summit.