Ministri amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, njoftoi sot përfundimin e pezullimit të manovrave ushtarake aleate në gadishullin Korean, i vendosur si një ”gjest i vullnetit të mirë” pas takimit të Donald Trump dhe Kim Jong Un.

”Siç jeni në dijeni, ne vendosëm për të pezulluar manovrat më të rëndësishme ushtarake si shenjë e vullnetit të mirë pas samitit të Singaporit në muajin qershor’’, deklaroi Mattis gjatë një konference shtypi, ndërsa negociatat për denuklearizimin e Koresë së Veriut duket se janë ngadalësuar.

”Nuk kemi asnjë plan për pezullimin e manovrave të mëtejshme”, shtoi kreu i Pentagonit, ndërsa presidenti amerikan sapo anuloi një vizitë të planifikuar të kreut të diplomacisë, Mike Pompeo në Phenian, duke cituar mungesën e progresit në lidhje me denuklearizimin, përcjell Atsh.

Shefi i Pentagonit u shpreh i rezervuar në njoftimin e një date të saktë për rifillimin e manovrave ushtarake. Ai bëri të ditur se ushtarakët do të konsultohen me diplomatët amerikanë të ngarkuar për negociatat me Phenianin përpara marrjes së çdo vendimi.