Një pjesëmarrës në turneun e lojërave online në Xhaksonuill, Florida ka vrarë dy persona para se të kryente vetëvrasje, ka njoftuar policia.

Zyrtarët policorë e kanë identifikuar sulmuesin si David Katz, 24 vjeçar nga Baltimore dhe kanë thënë se ai ka përdorur armë zjarri.

Njëmbëdhjetë persona tjerë janë plagosur në Xhaksonuill Llanding, një qendër e madhe tregtare, me shumë dyqane, hapësira për argëtim dhe ushqim.

Disa raportime të pakonfirmuara kanë thënë se Katz ishte nervozuar pasi ka humbur gjatë lojës.

 

Florida është përballur me të shtëna masive në vjetët e fundit, duke përfshirë incidentin në një klub nate në Orlando më 2016, me ç’rast kishin vdekur 49 persona dhe sulmin e këtij viti që ka lënë të vdekur 17 persona në një shkollë në Parklland.