Drejtoria e Punëve Hidro Meteorologjike -njofton se gjatë ditës në pjesën perëndimore dhe lindore të Maqedonisë do të ketë reshje lokale të shiut me bubullima të rralla dhe erë të fortë me drejtim perëndimor.

Të mërkurën dhe të enjten, në shumicën e vendit, do të mbajë mot i thatë  ndërsa reshje të shiut priten të premten, sidomos gjatë fundjavës, kur moti do të jetë e paqëndrueshme me shira të rrëmbyeshëm dhe me bubullima.