Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje të shiut me intensitet të dobët fillimisht në pjesët perëndimore. Në nivel lokal do të ketë kushte për shfaqjen e bubullimave të shoqëruara nga shi për kohë të shkurt. Do të fryjë erë mesatare, kryesisht e përforcuar në drejtimin jugor.

Temperaturat e ditës do të lëvizin prej 10 deri 20 gradë.

Në nivel lokal do të ketë kushte për vranësirë jostabile, të shoqëruara me bubullimë dhe shira të përkohshme lokale. Pritet që reshje të mëdha të shiut të ketë në pjesët perëndimore të vendit ku është e mundur të ketë 25 litra për metër katror reshje të shiut. Do të fryjë erë mesatare, në disa vende erë e përforcuar në drejtimin jugor. Më pas, në ditët në vijim do të ketë reshje të dobëta të shiut lokal, ndërsa temperaturat e ditës do të bien për disa gradë.