Diabeti është një sëmundje kronike ku niveli i sheqerit në gjak rritet. Përveç terapisë me ilaçe, një dietë diabetike rekomandohet nga mjekët dhe nutricionistët. Por, çfarë përmban kjo? Cilat janë ushqimet e rekomanduara dhe ato që duhen shmangur?

Në përgjithësi, dieta më e mirë për të ndjekur në rastin e diabetit është zgjedhja e disa ushqimeve bimore që mund të rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak, të shoqëruar me aktivitet fizik (gjithmonë i rëndësishëm!).

Arra

Çaji

Patate e ëmbël

Vaj ulliri

Tërshëra

Kanella

Shparguj

Çokollata e zezë

Spinaq

Hudhra

Molla

Farat e linit

Kos i thjeshtë

Avokado

Kale

Brokoli

Fasulet

Manaferrat

Peshku

Farat