Kajota është një perime, shumë e ngjashme me dardhën, e cila gjen përdorim të gjerë nga njerëzit dhe mbart vlera të mrekullueshme për shëndetin. Kjo perime ndihmon për të kuruar sëmundje të ndryshme dhe është një aleat i fuqishëm për humbjen e peshës.

Përfitimet që kajota sjell për organizmin tonë:

Kjo perime, ndonëse përdorim më të gjerë gjen në kuzhinë, ka gjithashtu veti të rigjenerojë qelizat e trupit. Kajota është e pasur me antioksidantë që përmirësojnë shëndetin dhe trajtojnë diabetin.

Recetë: Lëng kajote dhe ananas

Konsumimi i lëngut që ka si bazë kajotën dhe ananasin do t’ju ndihmojë të rregulloni nivelet e sheqerit në gjak, si dhe do të përmirësojë problemet shëndetësore që vijnë nga diabeti.

Përgatitja: Përzieni dy përbërësit në blender dhe shtoni pak mjaltë. Pijeni lëngun kur të jetë ftohur dhe mbi të gjitha, esëll.

Ajo që duhet të dini gjithashtu është se kajota mund të përdoret edhe si trajtim bukurie, falë aminoacideve dhe kolagjenit qëpërmban dhe që ndihmojnë në rigjenerimin e lëkurës.

Maskë me kajota për lëkurën

Aplikoni gjysmën e kajotës në lëkurë dhe e mbani atë gjatë gjithë natës. Në mëngjes lajeni fytyrën me ujë dhe sapun.