CIES ka përzgjedhur 10 futbollistët më premtues në botë, ku shumica janë nga skuadrat më të vogla, në përjashtim të Milanit që ka më të mirin

Instituti për Histori dhe Statistika, CIES ka publikuar listën e 10 futbollistëve më premtues në futbollin e sotëm nën moshën 20 vjeçare.

Më premtuesi është portieri Gianluigi Donnarumma, i cili që nga mosha 17 vjeçare është zgjedhja e parë për portën e Milanit.

Në vend të dytë është Alban Lafont i Toulouse, ndërsa top pesëshen e mbyllin Kylian Mbappe i PSG, Christian Pulisic i Dortmund dhe Malang Sarr i Nice.