Borusia Dortmund ka zyrtarizuar transferimin e Manuel Akanji nga Baseli.

Mbrojtësi zviceran u transferua në Gjermani për 21 milionë euro dhe ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2022.

22 vjeçari ka qenë pjesë e Baselit për tri vite, ku në 41 paraqitje ka shënuar pesë gola