Gjysma e dytë e sezonit 2017-2018 në Bundesligë do të nisë me një përballje tepër të rrezikshme mes Leverkusenit dhe Bayernit të Mynihut.

Sfida, e cila do të zhvillohet në fushën e Leverkusenit “Bayer Arena”, do të jetë tepër e vështirë për skuadrën e Jup Hejnkesit, e cila për herë të fundit ka arritur të fitojë në fushën kundërshtare në vitin 2013, falë golit të Filip Volshaid në minutën e 87- të në datën 16 mars.

Në atë kohë, trajneri i skuadrës së Bayernit, ka qenë gjithashtu Jup Hejnkes, i cili ka humbur tre nga katër përballjet në Leverkusen.

Që prej golit të shënuar nga Toni Kros në 5 tetor të vitit 2013, rekordmenët gjermanë nuk kanë shënuar më asnjë gol në 331 minuta të luajtura ndaj Leverkusenit.