Nga Ilmi Tahiri

LETER E HAPUR PUBLIKE PER OPINIONIN E GJERE BOTEROR KANCELARES GJERMANE ANGELA MERKEL , PRESIDENTIT AMERIKAN DONALD TRUMP , ZONJES FEDERIKA MOGERINI PERFAQESUESE E BASHKIMIT EVROPIAN , OKB-SE , NATO-S AMBASADES SE MAQEDONISE NE GJERMANI ,AMBASADAVE SHQIPTARE , ASAJ TE KOSOVES GJITHA MEDIAVE BOTERORE , ORGANIZATAVE PER MBROJTJEN E LIRIVE DHE TE DREJTAVE TE NJERIUT Autoritetet policore gjermane gati tridhejete ore mbajne te ndaluar Emrije Leka Tahiraj nga Tetova Shkelqim Tahiri dhe djalin tim te vogel Shaqir Tahiri ne aeroportin e Dyseldorfit ne Gjermani te cilet udhetonin me dokumenta te rregullta me pasaporta maqedonase shtetas te cilit edhe jane , ata udhetuan me bileta shkuarje dhe kthyese me sigurim shendetesor per nje muaj , ata udhetuan me aeroplan dje nga Prishtina per ne Dyseldorf te Gjermanise mirepo pas arritjes atje ne aeroportin e Dyseldorfit policia gjermane i ndaloi nuk i lejoi te shkojne tek prinderit dhe familja, bashkeshorten time me dy femijet te ciliet po shkonin per vizite familjare edhe per festen e vitit te ri ku babai i saj apo kimu im nje shqiptare me nenshtetesi gjermane tashme me nje pension ia kishte siguruar tri blieta udhetimi dhe sigurimin shendetesor bijes se tij , por pos ketyre dokumentave policia gjermane u kerkoi nje dokument sigurimi nga komuna ku jetojne prinderit e saj se ata do ti mbajne familjen me ushqim nga ana e familjes se prinderve te saj , poashtu familjes sime iu policia gjermane ju kerkoi te holla mjete materiale por te cilet nuk kishin me vete, por menjehere bashkeshortja njoftoi policine qe une shkoi tek prinderit me adresa me numra telefoni ku me pas policia pas ndalese se tyre i kontaktoi familjaret e saj ne telefon te cilet edhe kishin dalur ti prisnin familjen time tek aeroporti , ata erdhen menjehere tek aeroporti kontaktuan policine kerkuan sqarim dhe leshim te bijes se tyre me dy femijte, gjithashtu i siguruan se ne jemi garantues te tyre edhe mbajtes te tyre sepse kane ardhur per festen e Vitit te ri tek familja, do te qendrojne nje muaj dhe serish do te kthehen , ne ju sigurojme edhe me te ardhura materiale, merreni me mend as prinderit e bashkeshortes nuk iu mundesua ti shoh vajzen e tij dhe dy niperit , mepastaj une Ilmi Tahiri kryefamiljari me te kuptuar per keto pengesa dhe ndalesa njoftova njeren nga perfaqesuesit diplomatik te ambasades se shteteve shqiptare te cilin e falenderoi publikisht per gjithe angazhimin ne drejtim te zgjidhjes se ketij problemi , poashtu ky zyertar diplomatik menjehere urgjentisht njoftuan konsullaten maqedonase ne Gjermani per kete ndalesa te familjes sime qe i ben policia gjermane e aeroportit te Dyseldorfit dhe konsullata e maqedonase e cila i kontaktoi menjehere autoritetet policore te aeroportit te cilet ndaluan familjen time , kerkuan sqarim trajtim adekuat dhe zgjidhje te ketij problemi faleminderit mirenjohje kosullit te ambasades maqedonase per tere angazhimin e tij ne zgjidhje dhe ndihme institucionale por autoritetet gjermane ishin kembngulese ne vendimet e pa drejta te tyre veprimet arbitrare ne vendimet qe cenojne rende te drejtat e levizjes se lire, e cila ishte e pajisur me dokumentacion te nevojshem per udhetim , se ciles ia moren pasaportat e ndaluan deri me tani kur po shkruajme , madje familjes sime nuk iu dhane as ushqim , as vend per te fjetur, si duhet as shtreter as mbuloje, dhe u detyrua familja e bashkeshortes qe jeton ne Dyseldorf qe vet te ju sjellin dhe dhurojne ushqime per familjen time te cilat me vone ua derguan policia gjermane, tere naten ishin gati pa gjume ne karrige ne korridor te aeroportit dy femije dhe nje grua nje nene shqiptare po persekutohen pa meshirshem nga autoritetet gjermane , ku ka persekutim kur i ndalon te drejten e udhetimit vizites per feste te vitit te ri , dhe nje grua e mban ne kushte te tmerrshme jo njerezore jo humane, me dy femije siq eshte kjo foto e djalit tim Shaqir Tahiri mosha dhjetevjeqare i shtrire ne kete dhome ku sot ne mengjes nje polic e dergoi ne kete dhome qe eshte nje lloj xhamie ku falen besimtaret musliman ne aeroport , pra djali im ky femije ky engjull qe me padurim e priti shkuarjen per vitin e ri tek dajet por autoritetet gjermane ia moren gezimin e lane ne kushte tmerruese , pa kushtet me elementare , pa dhurata e lane pa buke pa shtroje pa mbuloje shikoje shteti gjerman si i diskriminon qytetaret edhe femijte , i ndalon levizjen e lire kjo gati eshte si nje burgosje , kjo eshte fytyra e jote e vertete ky eshte shpirti i mizoreve polic gjerman te atij nderrimi qe ndodhen ne detyre zyertare, kjo eshte urrejtja ndeshkimi i pa drejte ndaj nje familje ndaj femijeve, ata ne vend te gezimit po treten keshtu ne korridore , ne dhoma banimi pa shtoroje kjo eshte antinjerezore, ku je liri ku je demokraci ku jeni vlera qytetare te shtetit gjerman qe thoni dhe mbroni te tjeret , kjo sikur ngjan me holokaustin e shkaktuar me pare nga Hitleri mbi njerezimin , ky eshte krim mbi te drejta njerezore, E nderuara zonja Merkel kancelare gjermane shikoj shtetin qe udheheqni çfare beni ju me ata qe duan te ju vizitojne dhe te festojne me familjaret dhe qytetaret e shtetit tuaj , shikoj keto skena tmerri turpi padrejtesie diskrimini, urretje ndaj te tjereve , kjo eshte dhurata e shtetit tuaj, ky eshte Viti i ri qe dhuroni per familjen time, kerkojme urgjentisht qe te mbroni vlerat njerezore demokratike edhe te familjes sime , ata jane qytetare te nje shteti tjeter te urte te drejte femije , ajo eshte nje grua e semure rende qe po i thellohet gjendja e rende shendetesore nga lodhja ndalesa dhe kushtet tmerruese te trajtimit qe i keni ofruar , ju lutemi mos luani me jeten e nje familje shqiptare qe deshi te jete prane mes jush ne kete nderrim motmotesh ku ju festoni deheni kenaqeni ngreni dolli lozni dhe qeshni , ndersa femijte e mi jane pa kushtet me elementare, per te kaluar nje nate, mendoni per keta femije dhe familje jane qenje njerezore si ju e nderuara zonja Merkel qe ndoshta nuk ndjeni dashuri dhe dhimbje per te tjeret sepse sikur shpirti i juaj eshte zhveshur nga keto vlera njerezore , I nderuari president amerikan z. Donad Trump , te nderuar zyertare te bashkimit evropian zonja Frederika Mogerini , ju aleati yne Nato , ju ambasada te shteteve shqiptare ju qytetare opinion ju gjithe shqiptare dhe boteror , ju lutemi te reagoni ndaj ketij krimi persekutimi qe po i behet familjes sime ne aeroportin e Dyseldorfit ne Gjermani, apel mediave boterore gjithe mekanizmave per mbrojtjen e te drejtave dhe lirive te njeriut te reagoni tek politika dhe shteti gjermane ne menyre urgjente dhe institucionale qe te denohet fuqishem ky akt i shemtuar i autoriteteve policore gjermane ndaj familjes sone, qe urgjentisht te i mundesohet vizita e lire dhe e drejte kesaj familje tek prinderit e sajketu ne Dyseldorf, dhe pergjegjesit te dalin para drejtesise gjermane , po ashtu duhet te them se ky shtet mik i kombit dhe atdheut shqiptare besoj nuk do te le ne kete gjendje me tej kete familje e cila pritet qe neser ne mbremje te rikthehet nga policia gjermane pa realizuar viziten ne familjen e saj nga kane ardhur , ne kete ndrrim te motmotit te pakten ti shteti gjerman largoje nga kjo gjendje bashkoje me familjen e saj qe edhe keta femije dhe kjo grua te reabilitohen te pushojne nga ky tmerr i perjetuar , keshtu edhe ky femije i shtrire ne ambientet e aeroportit te Dyseldorfit me shpirt te thyer i thote gjithe botes Urime Viti i ri gezuar ju gjithe njerez dhe femije, jo si une ne kete tmerr te zi, ti bota demokratike mos heshtni ndaj ketij tmerri por reagoni ne menyre njerezore , me durim ne perputhje me ligjet nderkombetare per mbrojtjen e te drejtave te femijeve dhe levizjes se lire qe po e proklamon dhe ne zemer te evropes po ndodh tmerri padrejtesia mohimi i se ndejtes se levizjes se lire ketu me familjen time ne keto kushte qnjerezore edhe nje kohe mund te ndodh ndonje tragjedi familjare larg saj Zot ne familjen time dhe gjithe njerezimin, te mos harroi gjithashtu aty ishte i ndaluar edhe nje djal shqiptar nga Shqiperia 18 vjeqar emrin e te cilit nuk e dij per momentin edhe ai po mbahet aty me familjen time, ku kerkoj nga autoritetet shqiptare te interesohen urgjentisht per fatin e tij dhe ai te mos perjetoi tmerre te tilla. Nga Ilmi Tahiri kryefamiljar i familjes qe po mbahet e ndaluar padrejtesisht nga policia gjermane ne aeroportin e Dyseldorfit ne Gjermani .!

Sonte autoritetet gjermane pas ndaleses dy diteshe e rikthejne familjen nga ka ardhur nepermes aeroportit Dysedorf Prishtine.
se ciles iu pamundesua hyrja dhe vizita familjare tek familja e saj ne Dysedorf te Gjermanise.