Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i ka dhënë një sinjal të rrallë pajtimi fqinjit jugor, Koresë së Jugut, duke ofruar bisedime mbi dërgimin e një delegacioni në Olimpiadën Dimërore në Pyeongchang muajin e ardhshëm.

Kim bëri një deklaratë jashtëzakonisht pajtuese në fjalimin e tij vjetor të Vitit të Ri, duke shprehur dëshirën e tij “për zgjidhje paqësore me kufirin tonë jugor”, transmeton CNN.

Komentet e Kim mbi Korenë e Jugut i befasuan analistët, të cilët i përshkruan ato si pjesa më e rëndësishme e fjalimit të tij.

Tensionet me Korenë e Jugut kanë qenë të larta, pasi regjimi komunist kreu testin e gjashtë dhe më të fuqishëm bërthamor.

Në fjalimin e tij, Kim bëri thirrje për paqe në Gadishullin Korean.

“Veriu dhe jugu duhet të punojnë së bashku për të lehtësuar tensionet dhe të punojnë së bashku si një popull i njëjtë për të gjetur paqe dhe stabilitet”, tha Kim.

Ai shtoi se përfaqësuesit e Koresë së Veriut duhet të fillojnë bisedimet me homologët e tyre të Koresë së Jugut “sa më shpejt të jetë e mundur” për të diskutuar dërgimin e një delegacioni të Lojërave Dimërore 2018.

Kim i dëshiroi sukses Koresë së Jugut në pritjen e Olimpiadës së ardhshme dhe tha se ngjarja do të ishte një “shans i mirë” për të treguar madhështinë e popullit korean.

Por, Kim ka ngritur paralajmërimet e tij në SHBA.

“E gjithë pjesa e SHBA-së është brenda gamës së armëve tona bërthamore dhe butoni bërthamor është gjithmonë në tavolinën e zyrës sime. Ata duhet të jenë të vetëdijshëm se ky nuk është një kërcënim, por realitet”, tha Kim.

“Pa marrë parasysh se sa Amerika dëshiron të na sulmojë me forcat e saja ushtarake dhe energjinë bërthamore, ata e dinë se tani ne kemi fuqi të tilla bërthamore dhe për këtë arsye ata nuk do të guxojnë,” vazhdoi ai, duke shtuar se arritja më e madhe e vendit të tij në vitin 2017 ishte “plotësimi historik i aftësive tona bërthamore”.

Euan Graham, drejtor i Programit të Sigurisë Ndërkombëtare në Institutin Lowy, tha për CNN se toni i zbutur ndaj Koresë së Jugut ishte një surprizë.

“Dega e ullirit duke u përpjekur për të arritur në jug, është ndryshimi më i rëndësishëm, për shkak se deri tani, ata thjesht nuk kanë treguar ndonjë interes që të angazhohen me jugun”, tha ai.

“Por, një degë ulliri është gjithmonë e mbështjellë në një lloj të veshjes agresive dhe kjo nuk paraqet fundin e programit bërthamor”, shton ai.

Tensionet kanë qenë në rritje në mes të SHBA-së dhe Koresë së Veriut në muajt e fundit. Admirali Mike Mullen tha dje se Shtetet e Bashkuara janë “më afër se kurrë në luftën bërthamore me Korenë e Veriut”.

Javën e kaluar, Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi njëzëri sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut si përgjigje ndaj testit të raketave balistike.

Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA e Koresë së Veriut lëshoi një raport të shtunën se vendi do të mbetet i angazhuar për zhvillimin e saj bërthamor në 2018.

“Mos prisni ndonjë ndryshim në politikën e tij”, thuhet në raport.