Kombëtarja e Bosnje-Hercegovinës ishte në vënë në kërkim të një trajneri prej kohësh dhe më në fund drejtuesit e Federatës Boshnjake të Futbollit e kanë gjetur njeriun e duhur.

Në krye të përfaqësueses ballkanase është zyrtarizuar Robert Prosinencki. Ish-mesfushori i famshëm i ish-Jugosllavisë dhe më pas i Kroacisë do drejtojë Kombëtaren e Dzekos dhe Pjanic.

Në të kalurën ai ka drejtuar klube si Crvena Zvezda dhe Kayserispor, ndërsa një eksperiencë me kombëtaret ka pasur edhe me përfaqësuesen e Azerbajxhanit.

Si futbollist ai ka spikatur me aktivizimet e tij te Real Madridi dhe Barcelona.