Dua Lipa po bën emër për veten në industrinë e muzikës.

Kështu nis shkrimi nga britanikja The Sun, për këngëtaren nga Kosova që ka bërë karrierë ndërkombëtare.

Ndërsa ylli i saj fillon të shkojë në qiell, ne shohim karrierën dhe jetën e saj deri tani…

Kush është Dua Lipa? Cila ishte jeta e saj e hershme?

Dua Lipa lindi në Londër më 22 gusht 1995 dhe mori pjesë në Shkollën e Teatrit Sylvia Young përpara se të kthehej në Kosovë me familjen e saj në vitin 2008.

Ajo vjen nga një sfond muzikor me babanë e saj, Dukagjin Lipa, i cili ka qenë një këngëtar shqiptar i rokut në Kosovë.

Duke u kthyer në Britani të Madhe në moshën 16 vjeçare, ajo filloi punën si modele dhe u përpoq të fillonte karrierën e saj muzikore.

Duke përdorur YouTube si një platformë që nga mosha 14 vjeçare, ajo u bë e njohur për këngët e saj cover përpara se të përfundonte një marrëveshje për materialin e saj.

Cila ka qenë karriera e Dua Lipës deri tani?

Në vitin 2015 ajo nënshkroi me Warner Bros. Records, lëshoi debutimin e saj të vetëm New Love, dhe filloi të punojë në albumin e saj debutues.

Kënga e saj e dytë fitoi suksesin e saj në të gjithë Evropën, duke renditur e njëmbëdhjeta në top dhjetë grafikët në të gjithë kontinentin.

Megjithatë, shpërthimi i saj i madh ishte Hotter Than Hell, i cili fitoi njohje si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në SHBA, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Më 21 prill 2017 Dua publikoi këngën Lost in Your Light.

Ajo më në fund lansoi albumin e saj debutues, i cili u vetë-titullua, në qershor 2017 – pasi data e lëshimit u shty vazhdimisht.

Përpara lansimit, Dua zbuloi temat lirike të albumit, ku të gjitha bazohen në pikëpamjet e saj personale për dashurinë, seksin dhe vetë-fuqizimin.

Lipa ka merita për tekstin në çdo këngë të vetme, përveç të parës, kështu që ju e dini se zemra dhe shpirti i saj janë me të vërtetë kanë qenë pjesë në këtë album.

Chris Martin nga Coldplay dhe Dua Lipa kanë shkruar së bashku këngën finale të albumit, Homesick.

Në fillim të dhjetorit, u zbulua se Dua Lipa ishte femra më e transmetuar e Spotify nga 2017 në Britani të Madhe, duke lënë pas yjet si Beyonce dhe Taylor Swift.

A është Dua Lipa beqare?

Sa më shumë që ajo është e njohur për muzikën e saj, Dua ka qenë gjithashtu romantikisht e lidhur me disa muzikantë të listës A.

Ajo ishte në një marrëdhënie me 29-vjeçarin Isaac Carew por në mars 2017, ajo u nda me të para se të kalonte disa kohë në LA me Calvin Harris.

Dua u përfol gjithashtu se kishte qenë bashkë më Harry Styles, por kjo nuk u konfirmua asnjëherë